Toplumun yüzde 65’i olası siber risklere karşı kendini güvende hissetmiyor 

Sektör temsilcileri bilgilendirme ve eğitimin önemine atıf yaparken, siber güvenlik sigortası ürünlerinin kullanılması ve çeşitlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Dijitalleşme ve özellikle Covid-19’a bağlı uzaktan çalışma dönemi, toplumsal hayata Türkiye’de de büyük bir hızla girdi. Araştırmalara göre küresel çapta işletmelerin yüzde 80’i uzaktan çalışmaya geçerken, bu oran bazı sektörlerde yüzde 90’a ulaştı. 

İş yükünün bu oranda dijitale aktarılması ise siber saldırı risklerini daha görünür ve kaygı yaratır hale getirdi. Bu kapsamda yaptıkları araştırmayla ilgili bilgi veren Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, internette kendini olası siber risklere karşı güvende hissetmeyenlerin oranının yüzde 65 olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: 

BİLGİ VE EĞİTİM

“Yine 73’lük bir kitle evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla siber risklerin arttığına inanıyor. Bu başka araştırma ise siber güvenlik sigortası sahiplerinin yüzde 86’sı sigortanın kendilerini koruyacağına güven duyuyor. Sektör olarak hayatlarımızda önemli bir tehdit oluşturan bu risklere karşı halkımızı bilinçlendirerek siber güvenlik ürünleri ile ülkemizdeki penetrasyonu artırmalıyız.” 

Bu tür risklere yönelik farkındalık gerektiğini vurgulayan ve “Toplum olarak ne yazık ki dijital risklere karşı bilinç düzeyimiz oldukça düşük” diyen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şu hatırlatmayı yaptı: “Dijital Güvenlik Platformu ile hem KOBİ hem bireylere yönelik ücretsiz eğitim sunuyoruz. Bu platformla geleceğin risklerine karşı çok daha farkındalık sahibi olacak, yarınlarımızı güvence altına alabileceğiz.” Doğa Sigorta Üst Yöneticisi Nihat Kırmızı ise Türkiye’ye yönelik siber saldırıların yüzde 71’inin KOBİ ve ticari kurumlara yönelik olduğunu hatırlatarak “Ticari işletmeler kendilerini siber saldırılara karşı güvence altına almalı” dedi.

FİDYE SALDIRISI

Öte yandan Platin Bilişim Siber Güvenlik Teknoloji Direktörü Furkan Batman, konuya farklı bir çerçeveden bakarak sigorta sektörüne yönelik siber saldırıların son üç ayda yüzde 30 arttığını vurguladı. Batman, siber korsanların yeni gözdesi haline gelen sigorta şirketlerini fidye yazılım saldırılarına karşı veri yedekleme önlemlerini artırmalarını önerdi.

2021 YILI ‘GERİ DÖNÜŞ’ VE ‘TAMİR YILI’ OLACAK

KPMG Türkiye, sektörünün 2021 beklentilerini araştırdı. “KPMG Türkiye Perspektifinden Sigorta Sektörüne Bakış” başlıklı rapora göre 2021 salgında daralan sektörün “güçlü geri dönüş” ve “tamir yılı” olacak.  

KPMG Türkiye Sigortacılık Sektör Lideri Ali Tuğrul Uzun, 300 milyar TL aktif sınırını aşan sektörü hayatdışı branşların desteklediğini belirtti. Yine rapora göre hem salgının ardıl etkileri hem artan yatırım harcamaları hem rekabet eksenindeki değişim sektörün kârlılığında dalgalanmalara yol açabilir. 

Cumhuriyet Mayıs 2021

Ofis Adresimiz

Center On Digital
Bilişim Hizmetleri A.Ş.

Maslak Mah. AOS 55 sk.42 Maslak B BLOK No:4/542 SARIYER, İSTANBUL/TURKEY

7/24 İletişim Numaramız

+90 212 830 1000

 

E-Posta Adresimiz

info@centerondigital.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Yardımcı Olmak İsteriz

İletişim
Toplumun yüzde 65’i olası siber risklere karşı kendini güvende hissetmiyor
Toplumun yüzde 65’i olası siber risklere karşı kendini güvende hissetmiyor