San Diego Scripps Hospital’ın Siber Attack Sonrası Yaşadıkları

San Diego Scripps Hospital’ın Siber Attack Sonrası Yaşadıkları

Bir ay önce şirketimizin Yönetim Kurulu Başkanı Besim Oktayer’in başına gelenler;

Scripps ABD’nin en başarılı Hastanelerinden biri. Eşimin düşüp kalçasını ve kolunu kırması sebebiyle 6 gün önce Spripps’e acilden giriş yaptık. Biz gelmeden Hastane Siber Saldırıya uğramış, korsanlar fidye istiyorlarmış. FBI devreye girmiş teröristlerle pazarlık edilmez, biz bu işi çözeceğiz diyerek tüm bilgisayar sistemine el koymuş. Bu olayın üzerinden 17 gün geçmiş ama hala bilgisayarları devreye girmiş değil.

Ben de bu vesile ile Bilgi İşlem Sistemi bloke olan bu boyutta bir şirketin neler yaşadığına şahit oldum: Sadece acilden giren hastaları kabul ediyorlar, Hastanede çalışma durmuş vaziyette. Hangi odada hangi hastanın kaldığını bile bilmiyorlar, katlara çıkıp kapı üzerindeki hasta ismine bakmaları gerekiyor. Mail alamıyorlar, mail atamıyorlar. Doktorlar, teşhisleri, raporları, röntgenleri ekranlarından göremiyorlar, ancak ameliyata girerken kendilerine getirilen evrakları inceleyip teşhis koyup ameliyata başlıyorlar, her şey el ile kağıtlara yazılıyor. Eşim ameliyata alınırken, doktor “kol kırığından haberim yok, bana röntgen ulaşmadı, bugün sadece kalça ameliyatını yaparım, 2 gün sonra da dirsek ameliyatını yaparım”, dedi. Tabii, muhasebe sistemi de çalışmıyor, hesap çıkartamıyorlar, fatura kesemiyorlar, tahsilat yapamıyorlar. Sistem geri gelince de biriken evrakların el ile sisteme ne sürede girilebileceğini kimse hayal bile edemiyor. Biz hastaneden elimizde hiçbir evrak olmadan ve ödeme yapmadan çıkış yaptık. Sistemimiz açılınca sizinle irtibat kuracağız dediler.

Özetle, yaşanan aksaklıklar hayal gücünüze kalmış seviyede. Bu durum sizin şirketinizin de başına gelmesini istemiyorsanız. Siber Saldırı Riskini şirketinizin sürekli olarak gündeminde tutun. Nasıl kapınıza bekçi koyuyorsanız, siber güvenlik açıklarınızı ve siber risklerinizi de sürekli kontrol ettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Yardımcı Olmak İsteriz

İletişim
San Diego Scripps Hospital’ın Siber Attack Sonrası Yaşadıkları
San Diego Scripps Hospital’ın Siber Attack Sonrası Yaşadıkları