İrlanda sağlık sistemi siber saldırıya uğradı: Kağıt dosya yöntemine dönüldü

İrlanda sağlık sistemi siber saldırıya uğradı, önlem olarak tüm sistem kapatıldı.

İrlanda Sağlık Hizmeti Kurumu’ndan (HSE) yapılan açıklamada sisteme cuma sabah saatlerinde çok karmaşık bir fidye saldırısı yapıldığı belirtilerek, ” Önlem olarak, tüm bilgisayar sistemlerimizi bu saldırıdan korumak ve güvenlik değerlendirmesi yapabilmek için kapattık.” ifadeleri kullanıldı.

HSE CEO’su Paul Reid, saldırıyı “uluslararası bir suç operasyonu” olarak nitelendirdi ve merkezi sunucularda depolanan verilerin hedefte olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı.

Siber saldırı sonrası İrlanda’nın Covid-19 açılama programının farklı bir sistemde olduğu için kesintiye uğramadığı, ancak saldırının diğer tüm yerel ve ulusal sağlık hizmetlerini düzenleyen bilişim sistemlerini etkilediği açıklandı.

Hastanelerde kağıt dosya sistemine geri dönüldü

HSE, İrlanda ulusal ambulans idaresinin bilgisayar sisteminin devre dışı bırakılmasından etkilemeden rutin şekilde çalıştığını açıkladı.

Hastanelerde ise birçok randevu iptal edilirken kayıtlar kağıt dosyalara yapılmaya başlandı.

Dublin Ulusal Doğum Hastanesi, cuma günü tüm hizmetlerde önemli bir aksama olacağını duyurdu. İrlanda başkentindeki bir başka doğum hastanesi ise en az 36 haftalık hamile kadınlar dışındaki tüm ayakta tedavi ziyaretlerinin iptal edildiği konusunda uyarıda bulundu.

Euronews 14 Mayıs 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Yardımcı Olmak İsteriz

İletişim
İrlanda sağlık sistemi siber saldırıya uğradı: Kağıt dosya yöntemine dönüldü
İrlanda sağlık sistemi siber saldırıya uğradı: Kağıt dosya yöntemine dönüldü